Obwodnica Marek jest już przejezdna, czeka na odbiory

Obwodnica Marek jest już...

Jeden z wykonawców obwodnicy Marek, firma Salini miała zakończyć prace nad...
III Jarmark Świąteczny wprowadzi w atmosferę świąt (wideo)

III Jarmark Świąteczny...

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza...
II Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów piłki nożnej (wideo)

II Mikołajkowy Turniej...

Już po raz drugi odbędzie się Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów futsalu....
Czesław Mozil w wywiadzie dla Tuby (wideo i zdjęcia)

Czesław Mozil w wywiadzie...

Czesław Mozil to piosenkarz, kompozytor, akordeonista i lider...
Kiermasz Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 4 (wideo i zdjęcia)

Kiermasz Świąteczny w...

Tradycyjnie jak co roku, Kiermasz Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 4...
15
Piątek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Celiny, Ireneusza, Niny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Opinia burmistrza Marek na debacie o metropolii warszawskiej w starostwie (wideo)

2017-02-08 13:38:16

Temat projektu ustawy metropolitalnej zdominował spotkanie starosty z wójtami i burmistrzami, które odbyło się w piątek. Na zaproszenie starosty Kazimierza Rakowskiego w rozmowach wziął udział Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu swoją opinię wygłosił między innymi burmistrz Marek Jacek Orych. W spotkaniu nie uczestniczył poseł Jacek Sasin, główny wnioskodawca projektu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oprócz wójtów i burmistrzów udział w nim wzięli również radni powiatowi, media oraz grupa mieszkańców. Spotkanie rozpoczął Starosta, który po krótkim wprowadzeniu w temat dyskusji poprosił o zabranie głosu posła Uścińskiego. Parlamentarzysta omówił główne założenia ustawy oraz zdradził, że rozważany jest projekt stworzenia powiatu radzymińskiego z gmin, które pozostaną po zlikwidowanym powiecie wołomińskim. Zareagował na to Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina, który powiedział, że jego miasto nie jest przygotowane do pełnienia roli stolicy powiatu. Koszt dostosowania gminy ocenił na kilkadziesiąt milionów złotych. Zastanawiał się też, jak wytłumaczyć mieszkańcom, że publiczne pieniądze przeznaczane będą na nowe urzędy a nie na remonty dróg. Większość samorządowców wyrażało swój sceptycyzm i obawy w stosunku do omawianego projektu. Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza, zauważył, że z jednej strony jego gmina nie wejdzie do aglomeracji, a z drugiej znalazła się w obszarze statystycznym razem z bogatą Warszawą. To ogranicza możliwości pozyskiwania środków unijnych. Do projektu uchwały entuzjastycznie odniósł się Radosław Korzeniewski, wójt gminy Dąbrówka. Tłumaczył, że jego gmina w większym stopniu związana jest z Wyszkowem niż Wołominem i jeśli Dąbrówka zostanie włączona w powiat wyszkowski będzie to dla mieszkańców korzystne. Pozytywnie nastawiony do zmian był także burmistrz Kobyłki, Robert Roguski.

Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński, wyraził swoje zaniepokojenie proponowanymi zmianami. W jego opinii powiat wołomiński szczególnie jest zainteresowany postanowieniami ustawy. Sięgnął pamięcią do 1975 roku, gdy tereny dzisiejszego powiatu zostały podzielone pomiędzy województwa warszawskie, siedleckie i ostrołęckie. Teraz, gdy powiat wołomiński funkcjonuje już od blisko 20 lat, pojawia się perspektywa kolejnego rozbioru. W ocenie starosty zahamuje to rozwój gmin ze wschodu powiatu, dlatego ten temat powinien być skonsultowany z mieszkańcami.

Burmistrz Marek Jacek Orych, w swojej wypowiedzi dostrzegł fakt dużego związku markowian z Warszawą (tam pracują, tam długo przebywają), ale zauważa też, że mieszkańców niepokoi taka zmiana. - To co jest proponowane teraz przez państwo jest dla nas dużym zaskoczeniem i można powiedzieć narzuceniem pewnych pomysłów, które nie do końca są dla nas zrozumiałe - mówił burmistrz Jacek Orych. Pytał też o fakt propozycji konsultacji społecznych po wniesieniu projektu ustawy do sejmu i dlaczego w takim pośpiechu. Całą wypowiedź można zobaczyć w poniższym wideo.

Zobacz relację wideo ze spotkania (wypowiedź burmistrza Jacka Orycha - od 1:05:55):

Źródło: powiat-wolominski.pl19 kwietnia, na sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 w Wołominie, odbyło się spotkanie ws. projektu ustawy metropolitarnej i likwidacji powiatu wołomińskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez...

2017-04-21 12:30:44

Od 24 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Wołominie obsługuje swoich klientów w budynku przy ul. Mieszka I 9. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na modernizację budynku wyda 10 545 375,68zł.

2016-12-07 13:30:56

Co roku w Markach odbywał się Jarmark Wielkanocny. W tym roku nie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 4. Mareccy rękodzielnicy musieli wystawiać swoje prace na sąsiednim kiermaszu w Wołominie....

2016-03-14 15:38:36

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!