Obwodnica Marek jest już przejezdna, czeka na odbiory

Obwodnica Marek jest już...

Jeden z wykonawców obwodnicy Marek, firma Salini miała zakończyć prace nad...
III Jarmark Świąteczny wprowadzi w atmosferę świąt (wideo)

III Jarmark Świąteczny...

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza...
II Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów piłki nożnej (wideo)

II Mikołajkowy Turniej...

Już po raz drugi odbędzie się Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów futsalu....
Wybory samorządowe odbędą się według nowych zasad

Wybory samorządowe odbędą...

Nowelizacja kodeksu wyborczego i ustaw samorządowych przez PiS spowoduje...
Czesław Mozil w wywiadzie dla Tuby (wideo i zdjęcia)

Czesław Mozil w wywiadzie...

Czesław Mozil to piosenkarz, kompozytor, akordeonista i lider...
16
Sobota
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Widowiskowa rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 w relacji wideo

2017-08-18 13:18:35

W sierpniu 1920 roku na ziemiach dzisiejszego powiatu wołomińskiego rozegrały się kluczowe momenty Bitwy Warszawskiej. Polscy żołnierze zatrzymali marsz czerwonoarmistów na zachód Europy, tym samym ratując ją przed zalewem komunizmu. Co roku podczas obchodów rocznicowych Bitwy Warszawskiej odbywa się widowiskowa inscenizacja tej bitwy.

Pamięć o Bohaterach Bitwy Warszawskiej czczona jest na terenie całego powiatu. Starostwo we współpracy z gminami Wołomin, Kobyłka i Zielonka corocznie organizuje obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossów, gdzie doszło do pierwszego wygranego przez Polaków starcia. Miastem wspierającym obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej stały się także Marki.

Ossów jest szczególnym miejscem, także ze względu na postać ks. Ignacego Skorupki, który 14 sierpnia poległ tam bohaterską śmiercią. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie 14 sierpnia, w rocznicę śmierci ks. Ignacego Skorupki.

Przed wieczornym Apelem Poległych, w siedzibie Samorządowej Instytucji Kultury „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” minister Antoni Macierewicz, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Po uroczystym podpisaniu dokumentu, Minister Obrony Narodowej, wicewojewoda, starosta oraz burmistrzowie wzięli udział w Apelu Poległych przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.

Uroczystości w dniu 15 sierpnia rozpoczęto krótką modlitwą przy Krzyżu, poprowadzoną przez Arcybiskupa Henryka Hosera SAC. Następnie uczestnicy, skupieni w modlitwie udali się pod oddalony o ponad kilometr pomnik Księdza Ignacego Skorupki. Przed rozpoczęciem kolejnej części obchodów w Dolinie Dębów Smoleńskich odsłonięte zostały popiersia śp. Marii Kaczyńskiej oraz śp. kpt. Pawła Janeczka. Ważnym punktem obchodów była koncelebrowana przez abp Hosera Msza Święta. Przy cmentarzu poległych w bitwie 1920 roku odczytane zostały listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premier Beaty Szydło skierowane do uczestników i organizatorów obchodów w Ossowie. Tę część uroczystości zakończył uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

Ważnym punktem obchodów była zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Wołominie rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne widowisko plenerowe obejrzała kilkutysięczna publiczność. W inscenizacji udział wzięło blisko 200 rekonstruktorów w uzbrojeniu i umundurowaniu z tamtego okresu. Nie zabrakło wybuchów, strzałów i walki na szable, a sceneria została wzbogacona o nowe elementy: sztab w Markach oraz ząbkowski szpital polowy. Zobacz wideo:

Po Rekonstrukcji można było odwiedzić Samorządową Instytucję Kultury w Ossowie, która przygotowała atrakcyjny piknik historyczny. W siedzibie jednostki można było również obejrzeć film o Bitwie Warszawskiej, dotknąć prawdziwy czołg oraz spotkać się z prof. Wiesławem Wysockim, autorem książki „Ossów 1920. Początek Cudu nad Wisłą”.

Obchody 15 sierpnia w Ossowie zakończył występ zespołu Akcent oraz pokaz laserowy.

Źródło: powiat-wolominski.plPunkty rejestracji pojazdów w całej Polsce, także w Wołominie i Tłuszczu mają problemy z rejestrowaniem pojazdów. Przyczyną jest modernizacja systemu CEPiK.

2017-11-15 20:53:03

3 marca grupa radnych PiS złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Wołomińskiego, podczas której rozpatrzone byłyby projekty uchwał w sprawie odwołania obecnego i powołania...

2017-03-14 14:38:52

Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w Rodzinnym Konkursie Ekologicznym oraz do udziału w akcji dla przedszkolaków pn. „Nasze sposoby, by nie zabrakło nam wody”.

2015-09-28 12:57:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!