Kolejne opóźnienie w oddaniu do użytku obwodnicy Marek

Kolejne opóźnienie w...

Kiedy ostatnio informowaliśmy o terminie oddania obwodnicy Marek do użytku,...
Lora Szafran wykonała polskie standardy jazzowe (wideo i zdjęcia)

Lora Szafran wykonała...

Amerykanie mają swoje standardy jazzowe, dlaczego nie mogą mieć Polacy?...
Pierwszy raz w Markach: Seniorada 2017 (wideo)

Pierwszy raz w Markach:...

21 i 22 października odbędzie się wydarzenie, jakiego w Markach jeszcze nie...
I Memoriał Bożeny Markiewicz w piłce ręcznej połączony z niezwykłą uroczystością

I Memoriał Bożeny...

W dniach 21-22 października odbędzie się turniej piłki ręcznej połączony z...
„Najbrzydszy Samochód Świata” na prestiżowym festiwalu filmów w Amsterdamie (wideo)

„Najbrzydszy Samochód...

Sława znanego w Markach kolekcjonera wartburgów Bogdana Różyckiego zatacza...
47c7a36856aa946ec5886a17c7ec34ec.jpg
18
Środa
Październik 2017
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Hanny, Klementyny, Łukasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

„Najbrzydszy Samochód Świata” na prestiżowym festiwalu filmów w Amsterdamie (wideo)

2017-10-10 16:29:40

Sława znanego w Markach kolekcjonera wartburgów Bogdana Różyckiego zatacza coraz szersze kręgi. Teraz będzie on znany również zagranicą. A to za sprawą filmu dokumentalnego „Najbrzydszy Samochód Świata”, który najpierw zwyciężył w konkursie filmów polskich i odebrał Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a dziś wiadomo już, że film wkrótce będzie prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

Bogdan Różycki, znany w Markach ze swojego zamiłowania do wartburgów bywa na każdym zlocie pojazdów zabytkowych i nie tylko. Jego nieodłączną towarzyszką na tego typu wydarzeniach jest mama, pani Kazimiera Różycka. To właśnie niezwykłym hobby pana Bogdana zainteresował się Grzegorz Szczepaniak i 3 lata temu postanowił uwiecznić oryginalne hobby „Gargamela” w filmie dokumentalnym. Okazało się, że z sukcesem. Grzegorz Szczepaniak, reżyser filmu pt. „Najbrzydszy Samochód Świata”, zwyciężył w konkursie filmów polskich i odebrał Złotego Lajkonika. „Za ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży w najlepszym z pojazdów” – czytała w uzasadnieniu werdyktu aktorka Dorota Segda. Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

Sukces na Krakowskim Festiwalu Filmowym to był, jak się okazało, wstęp do międzynarodowej kariery filmu. Międzynarodowa premiera "Najbrzydszego Samochodu Świata" odbędzie się w Amsterdamie podczas festiwalu filmowego IDFA. Już za nieco ponad miesiąc film Grzegorza Szczepaniaka weźmie udział w konkursie filmów średniometrażowych na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. To niezwykłe wyróżnienie dla filmu oraz twórców. W kategorii, do której zakwalifikowano "Najbrzydszy Samochód Świata" jest jedynym polskim filmem. Czy historia pani Kazimiery, pana Bogdana i wesołego Wartburga 1000 podbiją serca widzów z Europy?

International Documentary Film Festival (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych) w Amsterdamie to jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów dokumentalnych. Odbywa się od 1988 roku zawsze w listopadzie. Rokrocznie widzowie kupują ponad dwieście tysięcy biletów. Szczególnie pożądane są na festiwalu kreatywne, nowatorskie dokumenty.

A wśród najbardziej znanych reportaży wideo o hobby pana Bogdana, na krajowym podwórku najpopularniejszy jest ten wykonany przez reporterów Tuby Marek:

Fot.: fb.com/NajbrzydszySamochodSwiataW tym roku mija 100 lat parafii św. Izydora w Markach. 20 października 1917 r. kardynał Aleksander Kakowski, metropolita warszawski, erygował parafię w Markach. Jej patronem został św. Izydor...

2017-10-16 14:35:52

Zapowiada się ciekawy wieczór autorski w mareckiej bibliotece publicznej. Gościem specjalnym na urodzinach Dyskusyjnego Klubu Książki będzie Anna Dziewit-Meller - dziennikarka i pisarka, autorka...

2017-10-11 13:48:09

21 i 22 października odbędzie się wydarzenie, jakiego w Markach jeszcze nie było. Wspólnie z Jackiem Orychem, Burmistrzem Miasta Marki, mareccy seniorzy zapraszają na I Marecką Senioradę, która...

2017-10-16 13:53:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!