Obwodnica Marek jest już przejezdna, czeka na odbiory

Obwodnica Marek jest już...

Jeden z wykonawców obwodnicy Marek, firma Salini miała zakończyć prace nad...
III Jarmark Świąteczny wprowadzi w atmosferę świąt (wideo)

III Jarmark Świąteczny...

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza...
II Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów piłki nożnej (wideo)

II Mikołajkowy Turniej...

Już po raz drugi odbędzie się Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów futsalu....
Wybory samorządowe odbędą się według nowych zasad

Wybory samorządowe odbędą...

Nowelizacja kodeksu wyborczego i ustaw samorządowych przez PiS spowoduje...
Czesław Mozil w wywiadzie dla Tuby (wideo i zdjęcia)

Czesław Mozil w wywiadzie...

Czesław Mozil to piosenkarz, kompozytor, akordeonista i lider...
16
Sobota
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

„Najbrzydszy Samochód Świata” na prestiżowym festiwalu filmów w Amsterdamie (wideo)

2017-10-10 16:29:40

Sława znanego w Markach kolekcjonera wartburgów Bogdana Różyckiego zatacza coraz szersze kręgi. Teraz będzie on znany również zagranicą. A to za sprawą filmu dokumentalnego „Najbrzydszy Samochód Świata”, który najpierw zwyciężył w konkursie filmów polskich i odebrał Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a dziś wiadomo już, że film wkrótce będzie prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

Bogdan Różycki, znany w Markach ze swojego zamiłowania do wartburgów bywa na każdym zlocie pojazdów zabytkowych i nie tylko. Jego nieodłączną towarzyszką na tego typu wydarzeniach jest mama, pani Kazimiera Różycka. To właśnie niezwykłym hobby pana Bogdana zainteresował się Grzegorz Szczepaniak i 3 lata temu postanowił uwiecznić oryginalne hobby „Gargamela” w filmie dokumentalnym. Okazało się, że z sukcesem. Grzegorz Szczepaniak, reżyser filmu pt. „Najbrzydszy Samochód Świata”, zwyciężył w konkursie filmów polskich i odebrał Złotego Lajkonika. „Za ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży w najlepszym z pojazdów” – czytała w uzasadnieniu werdyktu aktorka Dorota Segda. Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

Sukces na Krakowskim Festiwalu Filmowym to był, jak się okazało, wstęp do międzynarodowej kariery filmu. Międzynarodowa premiera "Najbrzydszego Samochodu Świata" odbędzie się w Amsterdamie podczas festiwalu filmowego IDFA. Już za nieco ponad miesiąc film Grzegorza Szczepaniaka weźmie udział w konkursie filmów średniometrażowych na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. To niezwykłe wyróżnienie dla filmu oraz twórców. W kategorii, do której zakwalifikowano "Najbrzydszy Samochód Świata" jest jedynym polskim filmem. Czy historia pani Kazimiery, pana Bogdana i wesołego Wartburga 1000 podbiją serca widzów z Europy?

International Documentary Film Festival (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych) w Amsterdamie to jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów dokumentalnych. Odbywa się od 1988 roku zawsze w listopadzie. Rokrocznie widzowie kupują ponad dwieście tysięcy biletów. Szczególnie pożądane są na festiwalu kreatywne, nowatorskie dokumenty.

A wśród najbardziej znanych reportaży wideo o hobby pana Bogdana, na krajowym podwórku najpopularniejszy jest ten wykonany przez reporterów Tuby Marek:

Fot.: fb.com/NajbrzydszySamochodSwiataJeden z wykonawców obwodnicy Marek, firma Salini miała zakończyć prace nad swoim odcinkiem do 15 grudnia. Gdyby to się nie udało, wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz groził...

2017-12-14 16:19:57

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego organizują III Marecki Jarmark Świąteczny, który odbędzie się 16 i 17 grudnia na skwerze przy urzędzie...

2017-12-13 13:54:20

Do 15 grudnia obwodnica Marek miała być gotowa według ultimatum Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad postawionemu spóźniającemu się wykonawcy, firmie Salini. Niedotrzymanie tego terminu,...

2017-12-13 14:54:04

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!