Obwodnica Marek jest już przejezdna, czeka na odbiory

Obwodnica Marek jest już...

Jeden z wykonawców obwodnicy Marek, firma Salini miała zakończyć prace nad...
III Jarmark Świąteczny wprowadzi w atmosferę świąt (wideo)

III Jarmark Świąteczny...

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza...
II Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów piłki nożnej (wideo)

II Mikołajkowy Turniej...

Już po raz drugi odbędzie się Mikołajkowy Turniej Halowy dla fanów futsalu....
Czesław Mozil w wywiadzie dla Tuby (wideo i zdjęcia)

Czesław Mozil w wywiadzie...

Czesław Mozil to piosenkarz, kompozytor, akordeonista i lider...
Kiermasz Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 4 (wideo i zdjęcia)

Kiermasz Świąteczny w...

Tradycyjnie jak co roku, Kiermasz Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 4...
15
Piątek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Celiny, Ireneusza, Niny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Są pieniądze na inwestycje, jest problem z ich wydaniem

2017-12-07 16:11:49

Takiej sytuacji dawno nie było w branży inwestycji budowlanych. Są pieniądze, a nie ma chętnych na wykonanie inwestycji. Samorządowcy narzekają, że na wiele ogłoszonych przetargów nie ma ani jednego zgłoszenia, a jeśli już są, to firmy proponują ceny znacznie wyższe od kosztorysowych. Z tego powodu w Markach na razie nie powstanie park rekreacji przy Sportowej, problemy z wyborem wykonawcy dotyczą także ciągu ulic Sosnowa i Kościuszki.

30 listopada w mareckim ratuszu miały zostać otwarte oferty w przetargu na jedną z największych inwestycji drogowych zaplanowanych do realizacji w przyszłym roku. Niestety, nie wpłynęła ani jedna oferta od wykonawców, którzy chcieliby zmodernizować ciąg Sosnowa-Kościuszki. Droga miała zostać odwodniona, zyskać nową nawierzchnię, chodnik oraz drogę rowerową.

Z powodu zbyt wysokich ofert drugi raz były ogłaszane przetargi na budowę drogi rowerowej wzdłuż Długiej oraz modernizację Lisiej. Taki zabieg zaowocował zwiększeniem liczby wykonawców oraz nieco niższymi cenami niż w pierwszym postępowaniu.

Szczęśliwy finał miał przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż rzeki Długiej. W drugim podejściu do przetargu kosztorys zamawiającego wynosił 1,88 mln zł, a wpłynęło siedem propozycji. Firmy są gotowe wykonać inwestycję za 2,18-3,9 mln zł.

Udało się także w przypadku ul. Lisiej. Spośród sześciu ofert złożonych w przetargu najkorzystniejsza okazała się oferta Zakładu Usług Terenowych, Budowlanych i Porządkowych "Margot" Małgorzata Szymańska z Warszawy. Zwycięska firma zaoferowała wykonanie robót za 2.217.800 zł i dała 60-miesięczną gwarancję. Zadaniem wykonawcy będzie rozbiórka konstrukcji jezdni, chodników i zjazdów na odcinku od ulicy Gen. Zajączka do ulicy Wilczej wraz z sięgaczami; budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Lisiej i sięgaczach oraz na odcinku ul. Gen. Zajączka; przebudowa uzbrojenia podziemnego i naziemnego kolidującego z inwestycją; przebudowa ulicy z kostki wraz z sięgaczami o nawierzchni z betonu asfaltowego na parametrach ciągu pieszo–jezdnego, wraz ze zjazdami i dojściami do posesji; przestawienie słupów oświetlenia ulicznego. Roboty mają być wykonane do 30 lipca 2018 r.

Niestety, za drugim razem nie udało się wybrać wykonawcy w przetargu na park rekreacji przy ul. Sportowej. Wpłynęła jedna oferta od potencjalnego wykonawcy. W pierwszym postępowaniu, ogłoszonym latem, nie wpłynęła żadna oferta, w obecnym – jedna. Złożyła ją firma Wod-Kan Bud z Żelechowa. Zaproponowała, że wykona roboty za 6,4 mln zł,  udzieli 24-miesięcznej gwarancji na elementy infrastruktury rekreacyjnej i fontannę oraz 36 miesięcy na nasadzenia. Kosztorys zamawiającego wynosi natomiast 2,9 mln zł.

Najnowszy powtórzony przetarg dotyczy dróg na Zieleńcu. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione z powodu zbyt wysokich ofert. Miasto znów próbuje znaleźć wykonawcę kompleksowej przebudowy dróg: ul. Główna, Strzelecka, Zachodnia, Wiśniowa, Wschodnia i Przyleśna. Za pierwszym razem wpłynęły jedynie dwie oferty, a najtańsza z nich znacznie przekraczała kosztorys prac. Samorząd jest gotów wydać na to zamówienie 9,2 mln zł. Nowy termin złożenia i otwarcia ofert minie 21 grudnia.

Problem braku wykonawców nie dotyczy tylko Marek, to ogólnopolska przypadłość. Samorządy nie mogą się doczekać na firmy, które przystąpią do przetargów, a jak już te firmy się znajdą, to te proponują bardzo wysokie ceny. - Jest dużo aspektów tego problemu. Po pierwsze, generalnie brakuje rąk do pracy i to jest zjawisko powszechne. Nie brakuje pracowników do tych prac najprostszych, bo do kopania rowów jakoś się jeszcze ludzi znajdzie, ale brakuje operatorów specjalistycznych maszyn, urządzeń czy kierowników poszczególnych typów robót – mówi Rafał Bałdys, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa dla portalu samorządowego.

Często problemem może być także sama konstrukcja wymagań określonych w zamówieniu. - Ostatnio bardzo często jest tak, że w tych kontraktach inwestor zrzuca na wykonawcę bardzo duże ryzyko. Przykładowo, bardzo długie i nierealne z punktu widzenia technologii okresy gwarancyjne czy inne nie związane z ceną kryteria – dodaje Rafał Bałdys.

Źródło: marki.pl

 Jeden z wykonawców obwodnicy Marek, firma Salini miała zakończyć prace nad swoim odcinkiem do 15 grudnia. Gdyby to się nie udało, wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz groził...

2017-12-14 16:19:57

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego organizują III Marecki Jarmark Świąteczny, który odbędzie się 16 i 17 grudnia na skwerze przy urzędzie...

2017-12-13 13:54:20

Jarmark Świąteczny, warsztaty, koncerty, spotkania – jak co miesiąc, bogaty repertuar wydarzeń w  Mareckim Ośrodku Kultury. Poniżej przedstawiamy program MOK-u na grudzień.

2017-12-08 12:26:05

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!