WWL Fight - kickboxing po raz pierwszy w Markach (wideo i zdjęcia)

WWL Fight - kickboxing po...

Widowiskowe walki profesjonalistów i amatorów mieliśmy okazję oglądać na...
Kolejny krok w rozwoju komunikacji miejskiej w Markach

Kolejny krok w rozwoju...

Po wprowadzeniu pierwszej strefy komunikacji miejskiej, nadszedł czas na...
Petycja o zwiększenie ochrony akustycznej wzdłuż obwodnicy Marek

Petycja o zwiększenie...

Długo wyczekiwana obwodnica Marek wreszcie powstała, ale niestety problem...
Marki w budowie: najnowsze informacje o inwestycjach

Marki w budowie: najnowsze...

W Markach ostatnio sporo się buduje i modernizuje. Inwestycje najczęściej...
"Nowy" wartburg podarowany Bogdanowi Różyckiemu. On chciałby starszego

"Nowy" wartburg podarowany...

Ponad 50-letni wartburg kontrowersyjnego mareckiego fanatyka tej marki jest...
19
Poniedziałek
Luty 2018
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234
imieniny:
Bettiny, Konrada, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Radni Miasta Marki na spotkaniu u Prezydenta Andrzeja Dudy

2018-02-07 13:34:27

W Pałacu Prezydenckim odbyło się we wtorek spotkanie poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. W spotkaniu brali udział także mieszkańcy Marek, członkowie Stowarzyszenia „Marki-Pustelnik-Struga” – Zbigniew Paciorek, Tomasz Paciorek i Artur Rytel-Andrianik.

- Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to herosi. Trzeba było wielkiej determinacji i wielkiej odwagi, żeby wobec zagrożenia wyrokiem śmierci; nie tylko swoim, ale i swojej rodziny, zdobyć się na tę pomoc. Trzeba było aktu niezwykłego człowieczeństwa - mówił Prezydent Andrzej Duda.

Podczas spotkania świadectwem swoich historii dzielili się: Anna Stupnicka-Bando Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Eugeniusz Szylar, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz Marian Kalwary – ocalony przez Polaków podczas wojny.

Bohaterowie spotkania wspominali osobiste doświadczenia z okresu II wojny światowej,  opisywali trudną sytuację w okupowanej przez Niemców Polsce, a także przybliżyli realia pomagania Żydom przez Polaków.

 - Dziękuję Państwu, że zechcieliście przyjść do Pałacu Prezydenckiego - Państwu, którzy pamiętacie, którzy ocaleliście i ocalaliście. Państwo widzieli to na własne oczy,  ja znam to tylko z kart historii - mówił Prezydent podkreślając wagę świadectwa pamięci. 

Spotkanie z Prezydentem miało również akcent marecki. Współautorzy I Tomu Rocznika Mareckiego -  Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek - przekazali Prezydentowi Dudzie zadedykowaną publikację, w której m.in. zostały przedstawione bohaterskie postawy mieszkańców Marek ratujących Żydów przed niechybną śmiercią. Wielu markowian za pomoc Żydom zapłaciło życiem.

Prezydent Duda pogratulował członkom stowarzyszenia ich działalności i podziękował za propagowanie prawdy historycznej i krzewienie patriotyzmu.

Źródło: prezydent.pl i FB.com/MARKIPUSTELNIKSTRUGA/

Foto: Robert Szydlik, kancelaria Prezydenta RP.W Markach ostatnio sporo się buduje i modernizuje. Inwestycje najczęściej dotyczą infrastruktury drogowej i oświatowej. Dziś informujemy o przetargach dotyczących rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 2...

2018-02-13 15:38:19

Zbliża się termin zgłaszania kandydatek na trzecią edycję konkursu „Kobieta z Marką”. Celem konkursu „Kobieta z Marką 2018” jest wyróżnienie kobiet, które swoją działalnością przyczyniają się do...

2018-02-13 15:03:14

Po wprowadzeniu pierwszej strefy komunikacji miejskiej, nadszedł czas na kolejne kroki w jej rozwoju. Burmistrz Jacek Orych zapowiada zwiększenie częstotliwości autobusów łączących Marki z...

2018-02-15 10:42:14

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!