Kwazzy Mango Project w koncercie na IX-lecie Fundacji Otwarte Serce (wideo i zdjęcia)

Kwazzy Mango Project w...

Z okazji IX-lecia Fundacji Otwarte Serce w kameralnym koncercie wystąpił...
Nowe linie autobusowe od poniedziałku

Nowe linie autobusowe od...

Niedawno informowaliśmy, że w porozumieniu z ZTM, będzie można zwiększyć...
To wydarzyło się w Markach: Sonda kosmiczna wypuszczona w przestrzeń (wideo i zdjęcia)

To wydarzyło się w Markach:...

Centrum Badań Kosmicznych w Markach? Nie, to nie żart. Uczniowie i...
Izabela Kopeć w koncercie „Show me your tango” (wideo i zdjęcia)

Izabela Kopeć w koncercie...

10 marca na scenie Mareckiego Ośrodka Kultury pojawiła się Izabela Kopeć,...
Nowa szkoła, centrum kultury i sportu powstaną we wrześniu 2019 roku (wideo i zdjęcia)

Nowa szkoła, centrum...

Wiosną 2018 r. na plac przy ul. Wspólnej wjadą pierwsze koparki. Rozpocznie...
19
Poniedziałek
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Aleksandryny, Jżzefa, Nicety
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Nowa szkoła, centrum kultury i sportu powstaną we wrześniu 2019 roku (wideo i zdjęcia)

2018-03-07 12:20:10

Wiosną 2018 r. na plac przy ul. Wspólnej wjadą pierwsze koparki. Rozpocznie się realizacja jednej z największych i najważniejszych inwestycji w dziejach współczesnych Marek. W 2019 r. przed uczniami i mieszkańcami otworzy podwoje Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

W kompleksie przy Wspólnej znajdą miejsce: szkoła podstawowa dla 1200 uczniów, sala widowiskowa, sala sportowa, basen, pełnowymiarowe boisko z bieżnią, trzy boiska wielofunkcyjne, miasteczko ruchu drogowego oraz parking dla 300 samochodów. 7 marca umowę na wykonanie prac podpisały – w imieniu samorządu – Mareckie Inwestycje Miejskie oraz wykonawca – notowana na warszawskiej giełdzie firma Budimex.

Zobacz wideo:

 

- To umowa ma dla mieszkańców miasta i samorządu ogromne znaczenie. Po pierwsze, jest najważniejszym krokiem do rozwiązania problemów lokalowych mareckiej edukacji. Po drugie, przy Wspólnej będzie bić sportowe serce miasta, czynne także po godzinach nauki. Mareckie dzieci nie będą musiały jeździć na basen do sąsiednich miast, a biegacze – na treningi do Warszawy – podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

- Inwestycja przy ulicy Wspólnej otwiera także nowe możliwości dla mareckiej kultury. Nasze miasto wzbogaci się o salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia, której tak bardzo brakuje mieszkańcom. W kompleksie zlokalizowana zostanie także filia Biblioteki Publicznej - dodaje Agnieszka Lużyńska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki.

Obecnie Marki przeżywają boom mieszkaniowy. Bliskość Warszawy, budowa obwodnicy, inwestycje infrastrukturalne i wprowadzenie pierwszej strefy biletowej powodują, że liczba mieszkańców dynamicznie się zwiększa. Także tych najmłodszych. Dlatego w tej kadencji w zakresie edukacji samorząd podjął intensywne działania inwestycyjne.

- Rozbudowaliśmy już Szkołę Podstawową nr 1 przy Okólnej, podpisaliśmy umowy na rozbudowę przedszkola miejskiego przy Dużej i budowę filii szkoły nr 2. Te dwa ostatnie obiekty będą gotowe jeszcze w tym roku. Do rozstrzygnięcia pozostał nam przetarg na rozbudowę szkoły podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej. Jednak kluczem do rozwiązania problemów lokalowych mareckiej edukacji jest budowa kompleksu przy Wspólnej – zaznacza Jacek Orych.

Samorząd jest reprezentowany przez komunalną spółkę – Mareckie Inwestycje Miejskie. Na początku tego roku podpisała ona umowę z Bankiem Pekao SA na finansowanie inwestycji edukacyjnych. Z tej puli będzie realizowana inwestycja przy Wspólnej. Wartość umowy z Budimeksem wynosi 85,77 mln zł netto. Będzie to budynek, którym Marki będą się wyróżniać na tle kraju.

- Kompleks przy Wspólnej z założenia miał być „zero-energetyczny”, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Ponadto będzie posiadał możliwość regulacji nie tylko temperatury, ale także wilgotności powietrza i barwy światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Całą wodę z deszczu będziemy magazynować i wykorzystywać na dachach zielonych oraz do podlewania – opowiada Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

Będzie to pierwsza w Polsce szkoła publiczna, która będzie posiadała certyfikat BREEAM, który definiuje standard najlepszych praktyk  w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.

Żródło - tekst: Urząd Miasta Marki70 km dróg gruntowych w Markach czeka na ich coroczne równanie po zimie. Od dwóch tygodni pracownicy Wydziału Inwestycji i Zarządu Dróg kontrolują ich stan. Dzięki temu powstaje klasyfikacja dróg,...

2018-03-13 17:21:53

Miasto pracuje nad wdrożeniem systemu roweru miejskiego. Zasady są znane, tak jak w sąsiednim mieście Warszawie – wypożyczamy rower w jednym miejscu, pokonujemy wybrany odcinek drogi i zostawiamy...

2018-03-13 17:36:53

Niedawno informowaliśmy, że w porozumieniu z ZTM, będzie można zwiększyć częstotliwość funkcjonowania linii 140, 340 i 738, a kolejnym krokiem będzie wprowadzenie nowych linii. W poniedziałek na...

2018-03-16 15:47:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!