dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Batik

2014-07-04 18:35:53

Nie wszystkie płótna są oprawione, lecz wszystkie zasługują na to aby je podziwiać...

Zaczarowane ręce...zaczarowane płótno...zaczarowane farby, wosk...BATIK

 

Drodzy Państwo!

 

Mam zaszczyt, przedstawić Państwu naszą artystkę Panią Monikę Załęską.

Kilkanaście lat temu zakochała się w swoim mężu, któremu dodajmy, zawdzięczamy, że zamieszkała w Markach. Zaś kilka lat temu, na dobre, zakochała się w formie sztuki, nazywanej batikiem.

Po raz pierwszy z tą techniką, zetknęła się na wystawie malarstwa podczas II Pleneru Rzeżbiarskiego Twórców Ludowych Lubelszczyzny im.A.Zamojskiego w Jabłoniu w 2003r.

Od tamtej pory stworzyła około 100 przepięknych prac...i...co dla nas najważniejsze nie może przestać.

Artystka zaprosiła mnie do swojego mieszkania. Bez wątpienia niezwykłego miejsca. Na ścianach wiszą barwne batiki. Dekoracje wykonane w innych technikach, cieszą oko gdziekolwiek nie spojrzeć...Nie wszystkie płótna są oprawione, choć wszystkie zasługują na to aby je oglądać. Grzecznie, w rulonach, czekają w kącie na swoją wielką chwilę...Po mojej prawej stronie widzę balkon. Bardziej kojarzy mi się z ogrodem, oranżerią a może nawet z ptaszarnią. Tak z ptaszarnią, ponieważ Pani Monika zaprzyjaźniła się ...z gołębiem. Ptak zaufał Jej na tyle, że postanowił założyć gniazdo i wychować swoje młode w pustej plecionej doniczce. Uwierzcie mi Państwo, w takim miejscu, zrozumiałam, że moja rozmówczyni to osoba wyjątkowa, mająca naprawdę zaczarowane ręce...

 

DM-Pani Moniko, skąd Pani pochodzi?

 

MZ-Urodziłam się we Włodawie, a wyrosłam i wychowałam w Podedwórzu na Lubelszczyźnie. Do Marek kilka lat temu przywiodła mnie miłość i czysty przypadek polegający na tym, że poszukując pracy blisko narzeczonego, otrzymałam ją w Szkole Podstawowej nr 2.

 

DM-Co to jest batik? Na czym polega ta technika?

 

MZ-Jest bardzo starą formą sztuki, mającą korzenie w starożytnych Chinach i Indonezji.

 

DM-Na czym polega niezwyklość batiku?

 

MZ-Wybrane fragmenty płótna lub jedwabiu, pokrywamy gorącym woskiem pszczelim z parafiną. Następnie, tkaninę zanurzamy w kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu, mozna nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie farbować w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Zasada zawsze jest taka sama. Kolory nakłada się od najjaśniejszego do najciemniejszego. Na każdym etapie trzeba zabezpieczyć je woskiem. Precyzyjnie, cierpliwie i dokładnie należy przemyśleć pożądany efekt. Ze względu na specyfikę tej techniki, każda praca zawiera elementy nieoczekiwane, nieprzewidziane i zaskakujące rownież dla mnie.

DM-Czy można w Markach oglądać i podziwiać Pani prace?

 

MZ-Od lat jestem związana ze środowiskiem artystów tworzących w Mareckim Ośrodku Kultury. Tam zresztą stawiałam swoje pierwsze kroki, szlifując technikę batiku.

 

DM-Pani Moniko nawiązując do środowiska kultury w naszym mieście, proszę mi powiedzieć, czy według Pani mamy wystarczającą przestrzeń dla twórców?

 

MZ-Marzy mi się sala widowiskowo-koncertowa, z której mogliby korzystać dojrzali artyści, jak również dzieci. Rozkładana scena, którą dysponuje miasto, wiąże się z ryzykiem odwoływania imprez np. z powodu pogody. Obszerna przestrzeń dla kultury pozwalałaby na istninie jej różnorodnych form wyrazu.

 

DM-Wrócmy jednak do batiku. Czym on jest dla Pani?

 

MZ- To wielka pasja. Stanowi istotną część mojego życia. Zdarzają się trudne i zarazem śmieszne sytuacje, kiedy na chwilkę rodzina musi uzbroić się w cierpliwośc...Na przykład mój mąż nie raz musiał przekładać kąpiel, bo... w wannie farbowała się się tkanina. Zdarzały się też zabawne pomyłki dotyczące garnka z zupą i garnka z woskiem...

Sztuka otaczała mnie od dzieciństwa. Skrzypce, akordeon, klarnet, na których grali: dziadek, tata, brat, tworzyły magiczny klimat w moim środowisku. Naturalnym więc wyborem, były studia na Akademi Świętokrzyskiej w Instytucie Edukacji Muzycznej i w Intytucie Edukacji Plastycznej.

 

DM-Ile czasu wymaga przygotowanie jednego obrazu?

 

MZ- To wypadkowa kilku czynników, np: ilości użytych barw, mojej aktualnej dyspozycyjności itp. Nie zawsze też, jest ta odpowiednia chwila. Każdy kolor na płótnie to co najmniej jeden dzień.

 

DM-Co Panią inspiruje?

 

MZ-Otoczenie, natura. Ta martwa i żywa. Emocje, wspomnienia, przemyślenia, kolor, faktura. Mam poczucie, że zewsząd można czerpać garściami. Na przykład, swego czasu zachwyciła mnie lekkośc piórka. Z tego zachwytu powstał batik i... abażur na lampkę. Kiedy tak zgłębiałam temat piórka, postanowiłam namalować anioła. Jak anioł, to dlaczego nie Kosmos. Od Kosmosu przeszłam do innych wielkich tajemnic bytu, do... religii. Tematy rodzą się same. Lubię też jednak odgadywać czyjeś potrzeby...Na przykład: wchodzę do nowego wnętrza i „widzę”w wyobraźni wzory, motywy, kolory, które mogłyby pasować.

 

DM-Czy nasze miasto może być inspiracją dla artysty?

 

MZ-Z pewnością tak...Tworząca się różnorodność form architektonicznych stanowi artystyczny” misz-masz”. Brakuje mi jednak barw...Mamy piękne stare budynki, ale i te nowoczesne mogą zainspirować.

 

DM-Jak się Pani mieszka w Markach?

 

MZ-Chociaż znalazłam się tutaj nieco przypadkiem, cieszę się z takiego obrotu rzeczy. W mojej okolicy jest wszystko, co potrzebne: przystanek, sklep...Jedyne co doskwiera, to hałas. Otwieram okno i słyszę dźwięki ulicy...To bardzo męczące.

 

DM-Jakie ma Pani marzenia?

 

MZ-Zamierzam nadal tworzyć w tej technice, eksperymentując z kolorem i kompozycją. Będę projektowała batiki przestrzenne. Chcę łączyć technikę batiku z innymi technikami, a tym samym uzyskiwać formy nowego, szerszego sposobu wyrażania się poprzez sztukę...Chcę poszukiwać...moja twórczość daje tę możliwość.

 

DM-Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko życzyć Pani ich  spełnienia.

Pięknie dziękuję w imieniu mieszkańców za rozmowę. Pozwolę sobie jeszcze dodać, iż pani prace można podziwiać na stronie: www.artmonika.cba.pl, oraz na okresowych wystawach o charakterze zewnętrznym.

Dziękuję.

 

Przeczytano: 2868 razy

Komentarze (0)
Loading...
Dołącz do
swoich znajomych!