dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Wady i zalety elektrowni słonecznej

2017-11-14 13:02:39

Najlepszą i sprawdzoną metodą w podejmowaniu słusznych decyzji jest oczywiście wskazanie plusów i minusów danej inwestycji. Choć alternatywne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej wciąż nie są zbyt rozpowszechnione, co roku kuszą swoimi korzyściami nowych inwestorów. Jak wiemy, energia czerpana ze słońca jest doskonałym przykładem tego, jak przy minimalnych kosztach, zapewnić sobie niezależność i zatroszczyć się o środowisko naturalne. Sprawdźmy zatem, jak są najczęściej wymieniane zalety i wady przydomowych elektrowni słonecznych o czym można przeczytać na stronie http://systemy-fotowoltaika.pl/elektrownie-sloneczne/.

Zalety

Zacznijmy od zalet. Przede wszystkim energia elektryczna wytwarzana przy instalacje PV może być produkowana niemal w każdej części naszego globu. Pomijając obszary biegunowe i przybiegunowe, gdzie mamy do czynienia z nocami polarnymi – wystarczy odpowiednie nasłonecznienie, aby móc cieszyć się tą naturalną energią. Po drugie, elektrownie słoneczne są przyjazne środowisku. Nie wytwarzają one dwutlenku węgla, ani zanieczyszczeń i gazów, które przenikają do naszej atmosfery podczas tradycyjnego wytwarzania prądu. Kolejnym atutem jest to, że energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, co oznacza, że możemy z niej korzystać dowoli, bez ryzyka wyczerpania surowca. Z tegoż też względu nie obserwujemy tutaj wahań cenowych, które mają miejsce przy sprzedaży węgla, paliw kopalnych, gazu ziemnego, czy ropy naftowej. Co więcej, panele słoneczne dają nam poczucie samowystarczalności i niezależności. Znacząco obniżają koszty czerpania prądu. Są ponadto nieskomplikowane podczas montażu. Śmiało możemy je zainstalować zarówno przy gruncie, jak i na dachach i ścianach budynków. Dodatkowo nie wymagają zaawansowanej konserwacji i są praktycznie bezobsługowe. Tych, którzy lubią cieszyć się błogą ciszą z pewnością ucieszy fakt, że ich praca jest bardzo cicha.

Wady

Pierwszą wadą, na którą zazwyczaj zwracają uwagę Klienci są oczywiście wysokie koszty związane z instalacją ogniw słonecznych. Tu warto doprecyzować jedną rzecz – wysokie koszty dotyczą tylko inwestycji, która z samej nazwy po czasie nam się zwraca. Energia słoneczna jest praktycznie bezpłatna, a koszty instalacji mogą być częściowo pokryte ze środków UE. Minusem mogą być także pewne niedogodności, które odnoszą się do terenów borykających się z niedoborem światła. Mimo iż w Polsce nieraz narzekamy na pogodę, w skali całego roku nasz kraj może pochwalić się dużą ilością dni słonecznych. Mankamentem jest oczywiście stosowanie PV w aglomeracjach miejskich. Ze względu na gęstą i urozmaiconą wysokościowo zabudowę przestrzeni, nie każdy blok mieszkalny jest w stanie zapewnić sobie dostęp do tego źródła energii.

 

Więcej na portalu o fotowoltaice i odnawialnych źródłach energii http://systemy-fotowoltaika.pl

Przeczytano: 112 razy

Dołącz do
swoich znajomych!