dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Strona główna » Blogi » Inne »

Szukana fraza:

Data publikacji:

Znaleziono 7 wpisów

Na wstępie chciałbym bardzo podziękować naszym czytelnikom za wiele ciepłych słów poparcia naszych pomysłów a szczególnie idei wprowadzenia własnej, darmowej, przyjaznej komunikacji miejskiej w obrębie miasta oraz w kierunku Warszawy.  Oczywiście w pierwszych słowach padały pytania – jak to możliwe, że może być darmowa ? Przecież płacimy podatki pośrednie i lokalne, skąd finansujemy  między innymi obecnie dopłaty do biletów. Zacznijmy od początku czyli wyjaśnienia idei Darmowej Komunikacji w naszym mieście. Darmowej ze względu na portfele mieszkańców, które są namacalne dla nich a nie ich podatki, które widzą praktycznie raz czyli przy rozliczeniu rocznym. Nasza propozycja to ULŻENIE materialne mieszkańcom bo to MOŻEMY zrobić właśnie poprzez wprowadzenie Własnej Komunikacji w ślad za innymi miastami w naszym kraju.

Jeszcze kilka lat temu marecki Zieleniec był zapomnianą częścią Pustelnika. Większości mieszkańców Marek kojarzył się z połataną ulicą Główną, łączącą Pustelnik z drogą 631, oraz z nie zawsze czystymi lasami i przyległym do niego jeziorem Kruczek. Jednakże od pamiętnych podtopień w roku 2011 sytuacja się z roku na rok zmienia.

Edukacja to nie tylko rola służebna samorządu wobec mieszkańców ale również filar rozwoju miasta oraz tożsamości jego mieszkańców. Filar ten z odpowiednią infrastrukturą i zapleczem będzie przygotowywał młode pokolenia do dorosłego życia, wyposażając je w odpowiednie wiadomości i umiejętności. Edukacja to bardzo szeroki obszar działania samorządów gminnych na rzecz mieszkańców, który powinien rozpoczynać się w żłobkach poprzez przedszkola, szkoły podstawowe a kończyć na szkole gimnazjalnej. Czy współczesna edukacja w Markach spełnia kryteria nowoczesnego nauczania? Czy jest w stanie podołać wzrastającym potrzebom w zakresie dostępności oraz atrakcyjności tychże miejsc? 

Dla każdego mieszkańca Marek jedną z największych potrzeb jest poczucie bezpieczeństwa i to nie tylko w miejscach publicznych ale i w pobliżu własnego domu. Każdy z Nas, mieszkańców Marek, chce mieć przekonanie, że jego dzieci są bezpieczne w drodze do szkoły, przyjaciół oraz znajomych. Chcemy mieć również pewność, że żadne zagrożenie nas nie spotka a nasze mienie nie stanie się łupem złodziei. Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na ulicach to jeden z najważniejszych czynników wpływających zarówno na komfort życia obecnych mieszkańców jak i atrakcyjność miast dla potencjalnych mieszkańców.

Mając na uwadze głosy pojawiające się po opublikowaniu w poprzednim numerze Kulis Mareckich artykułu pt. Darmowa komunikacja miejska w Markach ? chciałbym naszym czytelnikom jednoznacznie wyjaśnić, iż przy reorganizowaniu systemu komunikacji miejskiej powinniśmy bardzo realnie brać pod uwagę nie tylko kierunek w stronę Warszawy ale również w stronę Wołomina czyli linii W (Marki – Zielonka – Kobyłka – Wołomin) przy założeniu możliwości współfinansowania przez sąsiednie gminy. W tym przypadku przy konstruowaniu rozkładu linii Marki – Wołomin należy przeanalizować nie tylko wozokilometry ale również częstotliwość kursowania autobusów uzależnioną przede wszystkim od oczekiwań mieszkańców. Równocześnie należy wspomnieć o wielkiej pompie jaką zgotował ZTM raz z panem Burmistrzem w zakresie nowego porozumienia, które kreuje dodatkowy wydatek prawie miliona złotych z budżetu miasta a zakres ulgi dla mieszkańców nie jest zbyt ambitny ale należy jednoznacznie stwierdzić -Nasz włodarz miał do wyboru BRAĆ ALBO  NIE BRAĆ - więc wziął - tym samym zwiększając wydatki miejskie na utrzymanie linii warszawskiego przewoźnika do kwoty około 4 mln zł rocznie. Głosowałem ZA uchwałą - traktując ją jako ELEMENT MOBILIZUJĄCY DO WŁASNEJ i DARMOWEJ DLA MIESZKAŃCÓW KOMUNIKACJI KTÓRA ZA KWOTĘ 4 mln zł jest jeszcze bardziej realna. Aby nie być posądzonym o gołosłowność przedstawiam listę (źródło: facebook) miast i gmin w Polsce gdzie funkcjonuje bezpłatna komunikacja (w różnej wersji, często dość okrojonej) lub dostępne są bardzo tanie bilety...

Dołącz do
swoich znajomych!